fbpx
Shëndeti

3 mënyra për të parandaluar ënjtjen nga pickimi i mushkonjave

Me siguri ju ka ndodhur që të përballeni me një irritim nga pickimi ose me ënjtje. Për të evituar të tilla probleme ka disa zgjidhje të vogla në kushte shtëpie.

– Apliko akull në zonën e prekur pasi do të qetësojë skuqjen dhe dhimbjen për pak kohë.

– Apliko sodë buke të tretur në ujë në zonën e infektuar për të lehtësuar dhimbjen.

– Përdor pambuk me alkool për dezifektim.

Ndërsa në rastet kur keni alergji nga pickimi i mushkonjave duhet patjetër të pini ilaçe kundër alergjisë.

Artikujt e ngjajshëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close