fbpx
Lajme

Driton Selmanaj kundër lejimit të shamisë për vajzat e mitura në shkolla publike: Kosova me Kushtetutë është shtet laik

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Driton Selmanaj, është shprehur kundër lejimit të shamisë për vajzat e mitura në shkolla publike.

Selmanaj ka shkruar për Nenin 8 të Kushtetutës së Kosovës ku thuhet se Kosova është shtet laik.

Ai ka thënë se kushdo që e cenon këtë normë kushtetuese ka cenuar themelet e demokracisë, raporton Gazeta Express.

“Kushtetuta e Republikës së Kosovës: Neni 8 [Shteti Laik] Republika e Kosovës është shtet laik dhe neutral në çështje të besimeve fetare. Kushdo që me injorancë apo qëllime tjera perfide cenon këtë normë kushtetuese, atëherë ka cenuar themelet e Demokracisë Kushtetuese të vendit tone”, ka shkruar ai.

Artikujt e ngjajshëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close