fbpx
Lajme

Fotografi të rralla të Kosovës menjëherë pas luftës

Që nga qershori i vitit 1999 Kosova është vend i lirë! Në atë kohë janë larguar forcat serbe nga territori kosovar.

10 qershori i viti 1999 shënon fundin e luftës mes Serbisë dhe Kosovës,me luftën e Ushtrisë Çlimrimtare të Kosovës dhe pas 78 ditë bombardime ajrore të NATO-s.

Pikërisht me këtë datë Këshilli i Sigurimit i OKB-së miratoi Rezolutën 12 44, sipas së cilës në Kosovë u dërguan mbi 37 mijë ushtarë paqeruajtës të KFOR-it nga 36 shtete, shkruan Gazeta Metro

Ndërhyrja e NATO-s u bë pasi forcat serbe vranë rreth 13 mijë kosovarë e dëbuan mbi 1 milion tjerë nga Kosova si dhe për shkak të luftimeve dyvjeçare të përgjakshme të UÇK-së dhe forcave serbe.

Më poshtë ju sjellim disa fotografi të bëra pak ditë pas përfundimit të luftës, ku shihet haptazi gëzimi i kosovarëve por edhe vuajtja e tyre me humbjen e personave të dashur.

Fotografitë janë bërë nga fotografi iranian Abbas në korrik të vitit 1999:

Artikujt e ngjajshëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close