fbpx
Lajme

Infektologu Valbon Krasniqi: Coronavirusi e ka humbur agresivitetin dhe aftësinë për të shkaktuar infeksione

Infektologu Valbon Krasniqi ka folur për situatën e përgjithshme të shëndetësisë në vend sa i përket coronavirusit.

Krasniqi në RTV Dukagjini thotë se numër të rasteve me coronavirus mund të shohim edhe gjatë ditëve në vijim, por që sipas tij qytetarët nuk duhet të shqetësohen pasi që kjo mund të konsiderohet një ecuri normale e pandemisë.

“Krejt çfarë ne duhet të bëjmë është që të gjurmohen me kohë  rastet e kontaktit të këtyre personave”, tha ai, përcjell Telegrafi.

AMP:

nfektologu thotë se tashmë kanë mbetur disa vatra lokale të coronavirusit si në Prishtinë apo Prizren por që sipas tij pandemia është duke shkuar drejt fundit.

Krasniqi thotë se ajo që po shihet këto ditë është se virusi e ka humbur aftësinë për të shkaktuar infeksione po edhe agresivitetin e vet.

“Nuk po kemi shumë të infektuar por edhe ata që janë infektuar nuk kanë pasur gjendje të rëndë si më parë”.

Ai thotë se pandemia është manaxhuar mirë në Kosovë pasi nuk ka pasur nevojë të shtohen kapacitetet e spitaleve.

AMP:

Artikujt e ngjajshëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close