fbpx
Lajme

Johnson thyen heshtjen, flet për herë të parë pas shërimit nga koronavirusi

Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar, Boris Johnson ka bërë deklaratat e para pas rikthimit në punë nga shërimi nga COVID-19.

Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar, Boris Johnson ka paralajmëruar kundër lehtësimit të kufizimeve të koronavirusit në fjalimet e tij të para që kur u kthye në punë pas kontraktimit të sëmundjes, duke i kërkuar shtetit të “kontrollojë padurimin”, raporton Cnn, transmeton lajmi.net.

Duke folur jashtë Downing Street në Londër, Johnson tha se Mbretëria e Bashkuar po bënte përparim në trajtimin e shpërthimit, me më pak pranime në spitalin e ICU për pacientët Covid-19 dhe “shenja të vërteta tani që po kalojmë pikun”.

Virusi ka vrarë më shumë se 20,000 njerëz në MB.

“Nëse ky virus do të ishte një sulmues fizik, një sulmues i papritur dhe i padukshëm, të cilin mund t’ju them nga përvoja personale që është, atëherë ky është momenti kur ne kemi filluar ta luftojmë atë në dysheme,” tha Johnson.

Por ai paralajmëroi se Mbretëria e Bashkuar ishte në një moment të “rrezikut maksimal” pasi durimi i njerëzve mund të jetë duke u zhveshur me masat kufizuese të vendosura për të ndaluar përhapjen e virusit, transmeton lajmi.net.

Johnson tha se ai kuptonte shqetësimet e dyqaneve dhe sipërmarrësve dhe se pa një ekonomi funksionuese nuk kishte asnjë mënyrë për të financuar NHS.

Por ai paralajmëroi që ai “refuzoi të hedh poshtë të gjitha përpjekjet dhe sakrificat e popullit britanik” dhe të rrezikojë një kulm të dytë të sëmundjes dhe humbje të mëtejshme të jetës duke i relaksuar ato kufizime shumë shpejt.

Johnson gjithashtu falënderoi Sekretarin e Jashtëm Dominic Raab për zëvendësimin e tij, duke thënë: ” Më vjen keq që jam larguar nga zyra ime për shumë më gjatë nga sa do të kisha dashur”.

Artikujt e ngjajshëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close