fbpx
Lajme

“Krahu i djathtë” i Albin Kurtit realizon vetëm 1% të projekteve kapitale

Ministri i Financave, Hekuran Murati i cili konsiderohet edhe si krahu i djathtë i Albin Kurtit, në qeverinë aktuale ka dështuar në realizimin e projekteve kapitale.

Sipas Raportit Financiar të Thesarit të shtetit për 6 mujorin e parë të vtiti 2022, një kopje të të cilit e ka siguruar Gazeta Blic, Murati ka arritur që ta realizoj vetëm 1 për qind të investimeve në projektet kapitale.

Në vazhdim e gjeni tabelën me realizimin e buxhetit nga ministria që e drejton Murati:

Ndërkohë, katër ministra nga kabineti Kurti nuk kanë arritur ta realizojnë asnjë projekt.

Ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli, ajo e Tregtisë, Rozeta Hajdari, ministri i Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi dhe ai i Zhvillimit Rajonal, Fikrim Damka nuk e kanë realizuar as edhe një projekt, shkruan Gazeta Blic.

Sipas raportit të Thesarit të cilin e ka siguruar Gazeta Blic, Ministria për Khtim dhe Komunitete ka arritur që të realizoj më së shumti projekte kapitale.

Pasojnë Ministria e Infrastrukturës e drejtuar nga Liburn Aliu me 15% të realizimit të projekteve kapitale, ajo e Arsimit, e Bujqësisë…

Ndërkohë, në nivel vendi vetën 11 për qind është arritur realizimi i projekteve kapitale.

Artikujt e ngjajshëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close