fbpx
Lajme

Kryeprokurori i Speciales i dha mirënjohje për bashkëpunim, por ja fotot e Drecunit që rrahte shqiptarët

Kryetari i Komitetit Parlamentar për Kosovën në Kuvendin e Serbisë, Milovan Drecun, ka zbuluar bashkëpunimin e tij me Gjykatën Speciale, e cila pritet t’i gjykojë për krimet e pretenduara të luftës ish-luftëtarët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Në emisionin e mëngjesit në televizonin serb TV Happy, dy ditë më parë, Drecun ka treguar se ka pasur kontakte shumë të shpeshta me prokurorë të Gjykatës Speciale dhe që i ka ndihmuar ata me dokumente, ndërsa ka pohuar se ka marrë edhe mirënjohje të veçantë nga ish Kryeprokurori i Dhomave të Specializuara, David Schwendiman.

“Unë që në fazën e parë nga zotëri Schwendiman kam marrë mirënjohje, madje me dorë e ka shkruar mirënjohjen e veçantë, gjë që nuk është e zakonshme, sepse qartësisht i kemi ndihmuar shumë, së paku në atë fazën fillestare, që ata të ndajnë drunjtë nga mali, të shohin në cilat drejtime lëvizin”, ka deklaruar Drecun.

Milovan Drecun – kryetar i të ashtuquajturit Komisionit Parlamentar të Serbisë për Kosovën – njihet për deklaratat e shpeshta shoviniste ndaj Kosovës. Por, kush është në të vërtetë ai?

Indeksonline ka siguruar një dokument konfidencial të ish-Ushtrisë serbe të vitit 1998, si dhe një fotografi të Drecunit të vitit 1999, në Gorozhup, ku ai pozon bashkë me forcat paramilitare serbe të cilat në Kosovë bënë krime makabre.

Në dokument thuhet se Milovan Drecun, i cili gjatë viteve 1998-99 kryente kinse punën e gazetarit të televizionit publik serb, RTS, ka marrë pjesë në rrahjen me mjete të forta të shqiptarëve që ishin zënë në kufirin Kosovë-Shqipëri.

Në grupin e të zënëve ka qenë Enver Berisha nga Peja dhe Nevruz Rama nga Gjakova, të cilët kanë dëshmuar që Drecuni i ka rrahur bashkë me forcat serbe. /indeksonline/

Artikujt e ngjajshëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close