fbpx
Lajme

Lajçak: Vizat duhet t’i largohen Kosovës


Emisari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak ka thënë sot se liberalizimi i vizave duhet të ndodh për Kosovë. Diplomati sllovak është shprehur se do të përdorë që mundësi në takimet e tij për t’i bindur shtetet anëtare të BE-së se Kosova meriton largim të vizave.

Sipas tij, Kosova do të marrë liberalizim të vizave, po në pyetje është koha kur do të bëhet.

“Unë mendoj si ju, vërtet besoj se vizat duhet të i largohen Kosovës. Komisioni Evropian ka qenë i qartë, fatkeqësisht akoma nuk ka pasur marrëveshje konsensuale mes shteteve anëtare për këtë. Unë përdorë çdo mundësi të mundshme me takimet e mija që Kosova meriton liberalizim të vizave duhet të marrë liberalizimin e vizave. Për mua pyetja është kur, dhe jo nëse do të bëhet”, tha ai.

Këto komente, Lajçak i bëri të enjten përmes një konference për medie, ku edhe përfundojë qëndrimin e tij tre ditor në Kosovë.

Artikujt e ngjajshëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close