fbpx
LajmeNdërkombëtare

Ministri gjerman: Marrëdhëniet me SHBA-në janë shumë të komplikuara, tërheqja e ushtarëve amerikan e padëshirueshme

Marrëdhëniet e Gjermanisë me Shtetet e Bashkuara janë “të ndërlikuara”, tha Ministri i Jashtëm Heiko Maas në një intervistë në gazetë, duke kundërshtuar tërheqjen e planifikuar të ushtarëve amerikanë nga Gjermania, transmeton Gazeta Metro.

Presidenti Donald Trump ka urdhëruar ushtrinë e Sh.B.A që të largojë 9,500 trupa nga Gjermania, tha të premten një zyrtar i lartë amerikan.

“Nëse bëhet fjalë për tërheqjen e një pjese të trupave të Sh.B.A-së, ne kemi parasysh këtë. Ne e vlerësojmë bashkëpunimin me forcat amerikane që është zhvilluar gjatë dekadave. është në interes të të dy vendeve, “tha Maas për Bild am Sonntag.

Maas pranoi problemet në marrëdhëniet e Gjermanisë me Shtetet e Bashkuara, duke thënë: “Ne jemi partnerë të ngushtë në aleancën transatlantike. Por: është e ndërlikuar ”.
Të shtunën, ligjvënës të lartë nga blloku konservator qeverisës i Kancelares gjermane Angela Merkel kritikuan vendimin e Trump për të urdhëruar ushtrinë e SHBA për të larguar 9,500 trupa nga Gjermania.

Një zyrtar amerikan, i cili nuk donte të identifikohej, tha që lëvizja e trupave ishte rezultat i muajve të punës nga oficeri i lartë ushtarak amerikan, gjeneral Mark Milley dhe nuk kishte asnjë lidhje me tensionet midis Trump dhe Merkel, që pengoi planin e Trump për të organizuar Samitin e G7.

Artikujt e ngjajshëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close