fbpx
Lajme

Shpërthen Zeka: Halil Matoshi atë kohë më të lehtë e kishte me luftu LDK-në se Serbinë

Shkruan: Milaim Zeka

Lumir Abdixhiku dhe Halil Matoshi

Halim Matoshi, gazetar, shkrimtar, opinionist, e shume tituj tjere, a ka konsideru trimeri gjestin e Lumir Abidixhikut, i cili refuzoi te shkonte ne Kuvendin e Kosoves, per ta takuar Presidentin e Shqiperise.

Permes “trimerise” te Lumirit, Matoshi deshi te shfryente vrerin e gjate kunder “enveristave”, “majtistave”, “marksistave”, me nje fjale, kunder atyre qe kane qendruar vertikalisht e stokisht ne rezistencen e tyre kunder serbojugosllavise.

Halili i shfry kunder Adem Demaçit, Ramadan Shales, Ahmet Haxhiut, Jusuf Gervalles, Bardhoshit, Kadri Zekes, Milaim Zekes, Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Ramush Haradinajt, e mijera te tjereve, qe e deshen Enverin si simbol te Shqiperise, po kurr nuk u pajtuan me veprimet e tije, qe ne fakt dolen ne shesh pas renjes te komunizmit.

Halili, si zakonisht, kapet pas Rugoves, vetem si simbol, po kurr nuk futet ne analiza se kush ishte ai si ideologji, nder te tjera. Edhe Rugoven e perdor per hile, jo qe ja dine vleren, ose e njeh si perfaqesues te nje ideologjie te caktuar.

Pa hy ne detaje dhe analiza me te thella, Lila ka qene kundershtari me i madh i Rugoves ne vitete 90-ta, dhe per ta luftuar LDK, Halili u mbeshtjell me çarqafin e Partise Parlamentare te asaj kohe.

Halil Matoshi, Veton Surroi, Shkelzen Maliqi, e shume te tjere, ne ate kohe , e kishin me te lehte me luftu LDK-ne, se sa Serbine.

Sot, e njejta retorike eshte ngjallur. Kesaj retorike po i prine Vjosa Osmani, Lumir Abdixhiku, Albin Kurti, e shume te tjere. Lila ka perjetu orgazem pse Lumiri refuzoi te shkonte ne Kuvend, sepse trimnia e jugoslloveneve te Kosoves tregohet me Nanen Shqipni, jo me Shtrigen Serbi.

Kjo fara e keqe jogosllave qe flasin shqip, po rritete çdo dite, per fatin e keq. Keta rrugen per Europe e kane kah Beogradi.

Lumiri ka treguar vetem ligesi, asgje tjeter!!!

Artikujt e ngjajshëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close