fbpx
Lajme

“Të shqyesh gjarprin me dhëmbë”: Stërvitja e vështirë e marinsave amerikanë, për mbijetesë! (Foto+16)

Marinsat e Tailandës kanë udhëhequr një trajnim për mbijetesë në xhungël për ushtarët e huaj, si pjesë e stërvitjeve vjetore Cobra Gold, stërvitjet më të mëdha ushtarake multietnike të Azisë.

Dhe sipas mediave të huaja, këtë vit, marinsat amerikanë u bashkuan me ushtarët e Koresë së Jugut, pasi u mësuan të gjejnë burime të ndryshme të ujit dhe ushqimit në një pyll tropikal, duke filluar nga gjaku i kafshëve deri te uji brenda hardhive.

Madje, në disa pamje që duken të vështira për tu shikuar, lëre më për tu realizuar, ushtarët pinin gjakun e gjarpërinjve nga goja e një kobre.

Një detar amerikan, nga baza e Okinawa, tha: “Peshk, shije si të peshkut, është interesante”.

Ata u mësuan gjithashtu se si të hanë me siguri insektet, akrepët, merimangat dhe jo vetëm.

Një instruktor detar i Thai tha se stërvitja synon t’i bëjë ushtarët të mbijetojnë në një situatë emergjente. /Telegrafi/

Artikujt e ngjajshëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close