fbpx
Teknologji

Twitter lejon personelin të punojë nga shtëpia “përgjithmonë”

Lajm i mirë nëse jeni punonjës në Twitter – ndoshta nuk do të duhet të ktheheni përsëri në punë, kurrë.

Kompania, e cila është me seli në San Francisko, thotë se fuqia e saj punëtore prej rreth 5,000 njerëzve kanë punuar nga distanca që nga fillimi i marsit.

Marrëveshja ka funksionuar aq mirë sa që Twitter thotë se do të ishte e gatshme t’i linte ata të vazhdojnë – nëse rolet e tyre e lejojnë këtë.

“Ne ishim të pozicionuar në mënyrë unike … të lejojmë që njerëzit të punojnë nga shtëpia. Muajt ​​e fundit kanë dwshmuar se mund ta bëjmë atë punë.

“Pra, nëse punonjësit tanë janë në një rol dhe situatë që u lejon atyre të punojnë nga shtëpia dhe ata duan të vazhdojnë ta bëjnë këtë përgjithmonë, ne do ta bëjmë atë të ndodhë,” i tha drejtori Jack Dorsey punonjësve në një email.

Për punonjësit e tjerë që nuk mund të kryejnë punën e tyre përgjithmonë nga shtëpia, kompania thotë se ka të ngjarë të hapë zyrat e saj deri në fund të vitit, por jo “para shtatorit”, raporton BBC, transmeton Klan Kosova.

Twitter ka 35 zyra në të gjithë botën, përfshirë në New Delhi, Londër dhe Singapor.

Kompanitë si Facebook dhe Google gjithashtu u kanë thënë shumicës së stafit të tyre se mund të punojnë nga distanca për pjesën tjetër të vitit 2020.

Artikujt e ngjajshëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close