fbpx
Lajme

Erdogan dhe Putin bëhen bashkë, kërcënojnë Trumpin

Presidenti Rexhep Tajip Erdogan dhe homologu i tij rus Vladimir Putin paralajmëruan më 11 dhjetor se njohja e Jeruzalemit nga Donald Trump si kryeqytet i Izraelit përshkallëzon tensionin në një rajon tashmë të tërbuar.

Vendimi i Trumpit dhe plani i tij për të lëvizur ambasadën amerikane në Jeruzalem shkaktuan dhunë në këtë qytet të shenjtë, me një ditë të pestë të protestave në Lindjen e Mesme.

“Rusia dhe Turqia besojnë se vendimi… nuk ndihmon në rregullimin e situatës në Lindjen e Mesme, por në të njëjtën kohë destabilizon atmosferën tashmë të komplikuar”, tha Putin gjatë një konference shtypi në Ankara.

“Ajo mund të prishë procesin e paqes izraelito-palestinez”, paralajmëroi ai pas takimit të tij me Erdoganin pas vizitave të rrufeshme në Siri dhe Egjipt më parë të hënën, raporton “Hurriyet Daily News”, transmeton Periskopi.

Erdogan tha se ai dhe Putini kishin marrë një qëndrim të ngjashëm lidhur me këtë çështje, pasi ai akuzoi Izraelin për vazhdimin e “shtimit të karburantit ndaj zjarrit”.
“Izraeli e përdor këtë si një mundësi për të rritur më tej presionin dhe dhunën kundër palestinezëve”, shtoi ai.

Putin më herët në Kajro theksoi rëndësinë e “rifillimit të menjëhershëm të bisedimeve palestineze dhe izraelite mbi të gjitha çështjet e diskutueshme, duke përfshirë statusin e Jeruzalemit”

Artikujt e ngjajshëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close