fbpx
Lajme

Pas eskalimit të situatës në Jerusalem, dy raketa gjigante shkrepen në drejtim të Izraelit

Sirenat e alarmit të raketave ranë sot në qytetin e Askelonit në jug të Izraelit dhe në komunitetet izraelite në veri të Rripit të Gazës.

Kufijtë dhe territoret palestineze në Detin Mesdhe në përgjithësi kanë qënë të qeta pas një lufte shkatërrimtare me Izraelin në vitin 2014.

Raketat u shkrepën, ndërsa trazirat e fundit në Bregun Perëndimor, Jerusalemin Lindor dhe Rripin e Gazës kanë filluar pas deklaratës së Presidentit të Shteteve të Bashkuara Donald Trump për të njohur Jeruzalemin si kryeqytet i Izraelit .

Në Ramallah, forcat e sigurisë izraelite kanë përdorur plumba gome dhe gaz lotsjellës. Mes protestantëve ishin gra dhe fëmijë. Të gjithë hodhën gurë mbi anëtarët e forcave izraelite të sigurisë ku gjithashtu u dogj flamuri amerikan.

Artikujt e ngjajshëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close