fbpx
Ekonomi

Ditë e keqe për ata që investuan në Bitcoin, i bie sërish vlera!

Kripto-valuta, Bitcoin ndër valutat më të njohura në botë, ra në 7 përqind të hënën, në një nivel të ri 2-1/ dy mujor prej 7 mijë e 599 dollarë, pas shqetësimeve në rritje lidhur me një ndalim rregullator dhe ndalim për blerjen e monedhave digjitale.

Çmimi i Bitcoin në shkëmbimin e Bitstamp me bazë në Luksenburg ka rënë tani më shumë se gjysma nga një goditje prej 20 mijë dollarësh në dhjetor.

Ndryshe Bitcoin, javën e kaluar ka pësuar performancën më të keqe javore që nga viti 2013.

Banka britanike Lloyds Banking Group të dielën tha se po u ndalonte klientëve të blejnë  Bitcoin duke përdorur kartat e kreditit.

Ata u bashkuan me gjigantët bankarë amerikanë JPMorgan Chase&Co dhe Citigroup, të cilët njoftuan ndalime të ngjashme për shqetësimet që huadhënësit të mbahen përgjegjës kur monedhat e paqëndrueshme të zhyten në vlerë.

Artikujt e ngjajshëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close