fbpx
Lajme

Fakte të panjohura dhe të frikshme për shërbimin sekret!

Shërbimi Sekret i Shteteve të Bashkuara është i mbuluar me mister dhe mite.

Kush janë këta njerëz të rreptë në kostume të zeza?

Në filma, ata veshin syze dielli me lente të errëta dhe kanë kufje, përcjell albeu.com.

Por vështirë se do t’i njihni ata në jetën reale nëse i takoni.

Nr kemi zbuluar disa fakte rreth këtyre agjentëve të posaçëm.

Ne do të përpiqemi të heqim velin e sekretit dhe të mësojmë pak më shumë për organizatën misterioze.

21. Ka më shumë se sa mendojmë.

Nëse flasim për Shërbimin Sekret, shpesh mendojmë rreth 100 (ose edhe më pak) ushtarëve të elitës. Në fakt, ka rreth 6,500. Përveç kësaj, ka edhe ata që punojnë për njësinë e mbrojtjes personale.

20. Ata nuk kujdesen vetëm për presidentët.

Jo vetëm presidenti por edhe familja e tyre, ish-presidentët dhe familjet e ish-presidentëve janë nën mbrojtje. Shërbimi Sekret gjithashtu mbron mysafirët e presidentit dhe kushdo që presidenti dëshiron të mbrohet.

19. Janë 3 faza të shërbimit.

Agjentët nuk janë të përfshirë në punën në terren në fillim. Ata duhet të punojnë në zyrë për 3 vjet nëse duan të përballen me punë sfiduese (kjo fazë zgjat 4-7 vjet). Në fazën përfundimtare, një agjent promovohet në një pozicion më të lartë ose kthehet në punën e zyrës.

18. Ata janë të trajnuar për të hedhur veten para plumbave dhe mbijetojnë në ujë.

Para çdo ngjarjeje të rëndësishme, Shërbimi Sekret parashikon dhe shqyrton të gjitha skenarët e mundshëm të tentativave të vrasjes dhe shkëmbimeve. Ata përdorin plumba të bëra posaçërisht për këto sesione trajnuese. Të gjithë agjentët gjithashtu i nënshtrohen një kursi zhvillimi të aftësive çdo 8 javë.

17. Ata janë të gatshëm të japin ndihmën e parë.

Çdo agjent ka aftësi bazë mjekësore dhe është gati të mbajë qetësi në një situatë kritike për të shpëtuar jetën e dikujt para se të vijë një ambulancë ose para se të arrijnë në spital. Rruga e secilit president është hulumtuar tërësisht në mënyrë që një spital të jetë gjithmonë 10 minuta larg.

16. Ata gjithmonë kanë gjak presidencial me ta.

Agjentët janë gjithmonë të gatshëm për të përdorur aftësitë e tyre mjekësore dhe për të kryer një transfuzion gjaku nëse është e nevojshme. Ata gjithmonë kryejnë disa gjak shtesë për presidentin, në mënyrë që të mos marrin shanset me donatorët.

15. Mali Moti nuk është një mit.

Ka një bunker nëntokësor në mal që përdoret për të fshehur një përfaqësues të qeverisë gjatë një ngjarjeje ku mblidhen të gjithë zyrtarët e tjerë të shtetit. Pra, nëse terroristët vendosin të vrasin grupin e lartë të qeverisë, ata ndoshta do të dështojnë.

14. Presidentët gjithashtu kanë emra të kodit.

Shërbimi Sekret përdor emra kodesh për presidentët për të vërtetë – kjo nuk është një fantazi e Hollivudit. Shpesh përdorin emra që fillojnë me të njëjtën letër për një familje. Për shembull, Barack Obama ishte Renegade, gruaja e tij ishte Rilindja, dhe bijat e tyre ishin Radiance dhe Rosebud.

13. Ekzistojnë sensorë të lëvizjes në dyshemenë e Zyrës Ovale.

Një nga rregullat e Shërbimit Sekret është që presidenti të mos mbetet vetëm. Dhe nëse presidenti dëshiron të qëndrojë vetëm në Zyrën Ovale pa agjentë, ata lehtë mund të gjurmojnë çdo lëvizje dhe çdo kërcënim të mundshëm me ndihmën e sensorëve në dysheme.

12. Ata marrin pjesë në hobi të presidentit.

Ndërsa presidenti nuk mund të qëndrojë i vetëm, agjentët duhet të marrin pjesë në çdo gjë në jetën e tij. Z. President, a doni të shkoni për një mëngjes në mëngjes? Nuk ka problem, ne do të shkojmë me ju. A doni të bëni hiking? Ne jemi në. A doni të provoni skateboarding? Epo, ju e dini …

11. Dhe ata shkojnë te mjeku me presidentin.

Presidenti madje nuk mund të qëndrojë vetëm me një mjek pa një agjent si një përcjellje, pa marrë parasysh se çfarë është problemi i presidentit, përcjell albeu.com.

10. Ata ndjekin të gjitha letrat kërcënuese.

Nuk është një mit. Shërbimi Sekret kontrollon të gjitha letrat elektronike dhe letrat që përmbajnë kërcënime (madje edhe jocular). Kjo organizatë gjithashtu ka një bazë të dhënash me mijëra lloje bojë për ta bërë procesin e hetimit më të lehtë.

9. Ata gjithmonë monitorojnë dhe regjistrojnë gjithçka.

Agjentët gjithmonë përdorin sa më shumë kamera sa munden. Me të vërtetë ndihmon shumë kur bëhet fjalë për zgjidhjen e një incidenti dhe gjetjen e një autori të krimit. Pas vrasjes së Kennedy, u vendos që të ketë një makinë që ishte përgjegjëse për regjistrimin e videos në një sferë presidenciale.

8. Ata nuk betohen të vdesin për presidentin e tyre.

Është një mit i Hollivudit. Nuk ka betim të tillë në jetën reale. Asgjë personale, zoti President!

7. Ekziston vetëm një agjent i cili u vra në krye të detyrës.

Nëse një agjent sakrifikon jetën e tyre për presidentin, ata e bëjnë atë vullnetarisht. Në të vërtetë, kishte vetëm një rast në histori kur një oficer i Shërbimit Sekret vdiq: Leslie Coffelt u vra më 1 nëntor 1950, duke mbrojtur Harry Truman.

6. Ata mbajnë selinë e tyre sekret.

Selia e Shërbimit Sekret gjendet në Uashington në një ndërtesë pa ndonjë shenjë identifikimi. Nuk ka as edhe kanaqe plehrash pranë (kështu që nuk ka vend për të instaluar një bombë). Ndërtesa ndodhet në një rrugë me një emër shumë të shkurtër: H Street.

5. Shërbimi Sekret u themelua në ditën kur Lincoln u vra.

Ishte Hugh McCulloch, Sekretari i Thesarit, i cili sugjeroi krijimin e Shërbimit Sekret. Ai e paraqiti idenë e tij tek Abraham Lincoln më 14 prill 1865.

4. Shërbimi Sekret nuk u themelua për të mbrojtur presidentin.

Edhe sikur të ishte krijuar atë mëngjes, nuk do ta shpëtonte jetën e Lincolnit, sepse qëllimi kryesor i saj ishte të përballonte falsifikimet dhe mashtrimet financiare. Në fakt, organizata ende merret me çështje të tilla.

3. Ata kurrë nuk vene syze dielli jashtë.

Në filmat, agjentët gjithmonë veshin syze dielli dhe kostume të zeza. Agjentët e vërtetë kurrë nuk përdorin syze dielli gjatë misionit të tyre, pasi ata mund të humbin diçka të rëndësishme për shkak të dritës së verdhë ose mungesës së dritës, shkruan albeu.com.

2. Ndonjëherë ata dështojnë gjithashtu.

Në ditët e sotme është vërtet e vështirë për të fshehur asgjë, dhe një gabim i Shërbimit Sekret nuk është përjashtim. Kishte një histori që Barack Obama hipi në një ashensor me një oficer të armatosur kur një burrë me një thikë hyri në bazën e Shtëpisë së Bardhë duke u hedhur mbi gardh.

1. Duart e tyre janë gjithmonë të gatshme.

Nëse keni një vështrim më të afërt tek agjentët në foto, do të vini re se duart e tyre janë gjithmonë në belin e tyre. Pozicioni i tyre i gishtit mund të ndryshojë, por kuptimi është gjithmonë i njëjtë: agjentët janë të gatshëm të reagojnë shpejt dhe të rrisin armët e tyre.

Artikujt e ngjajshëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close