fbpx
Lajme

Sadri Ramabaja i Vetëvendosjes denohet me 5 vite burgim


Gjykata Themelore e Prishtinës ka shpallur fajtor të akuzuarit në rastin “Syrin e popullit”.

Të akuzuarit për “Përgatitje të veprave terroriste”, të cilët akuzohen se janë pjesë e organizatës “Syri i popullit”, janë dënuar nga gjykata si në vijim.

Avni Llumnica 12 vjet burgim

Sadri Ramabaja 5 vjet burgim

Bajrush Konjusha 3 vjet burgim

Halim Halimi 3 vjet burgim

Rexhep Topllana 2 vjet burgim

Behxhet Lluzha 2 vjet burgim.

Ragip Sallova 4 vjet burgim

Murat Jashari, i akuzuari për tentativë vrasjeje të Azem Vllasit i jepet trajtim i detyrueshëm psikiatrik prej 10 vjetësh.

Akuza është refuzuar për Sabit Berishën dhe Lirije Luzhën.

Prokuroria Speciale kishte ngritur aktakuzë ndaj Sabit Berishës, Lirije Luzhës si edhe tetë të të akuzuarve të tjerë, ku i ngarkon me vepra të rënda penale deri te përgatitja e veprave terroriste e kundër rendit kushtetues të Kosovës.

Madje, sipas aktakuzës kjo organizatë planifikonte atentate edhe ndaj krerëve të shtetit, bile kishin hartuar edhe një listë ku përfshihej presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, kryeu i LDK-së Isa Mustafa, Kreu i PDK-së Kadri Veseli, kreu i AKR-së Behgjet Pacolli, e shumë figura të tjera të njohura në Kosovë./IndeksOnline/

Artikujt e ngjajshëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close