fbpx
Lajme

Stacioni hapësinor kinez po bie drejt Tokës, Evropa në alarm

Agjencia hapësinore e Kinës e ka humbur kontrollin e stacionit hapësinor “Tiangong-1” në shtator të viti 2016 dhe tani ekspertët parashikojnë se sateliti 8.5 tonësh do të përplaset me Tokën brenda disa muajve.

Duke folur për “The Guardian”, astrofizikani Jonathan Mc Doëell, nga Universiteti Harvardit, ka thënë se stacioni do të shkatërrohet në fillim të vitit të ardhshëm.

Ndërkohë Agjencia Evropiane e Hapësirës (ESA) tashmë ka ngushtuar vendet e mundshme të rrëzimit për stacionin hapësinor kinez, duke përfshirë disa vende evropiane.

Agjencia do të udhëheqë një fushatë ndërkombëtare të përbërë nga gjithsej 13 agjenci hapësinore nga e gjithë bota për të gjurmuar stacionin hapësinor kinez, i cili ka nisur rrugëtimin e tij në drejtim të Tokës.

Të dhënat tregojnë se Spanja, Portugalia, Italia, Bullgaria dhe Greqia mund të jenë të gjithë në vijën e zjarrit, nëse ndonjë pjesë e mbeturinave nga stacioni nuk do të prishen plotësisht në atmosferë.

Artikujt e ngjajshëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close