fbpx
Lajme

Zaev midis Beogradit: S’e tërheqim njohjen e Kosovës, të vazhdohet dialogu

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev beson se do të ketë rezultate pozitive në dialogun e Brukselit ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Serbisë.

Zaev, i cili po qëndron në një vizitë dy ditore në Beograd, gjatë një konference për media ku e pranishme ishte edhe homologia, Ana Brnabiç, komentoi edhe rreth çështjes së shteteve të rajonit si dhe njohjeve.
Ai theksoi se shteti maqedonas nuk e ka ndërmend të diskutoj tërheqjen e njohjes për shtetin e Kosovës.
Sipas tij, Maqedonia apelon që të ketë gjithmonë respekt të ndërsjellët të vendeve fqinje.
“Ne respektojmë dialogun në mes të Beogradit dhe Prishtinës, dhe unë besoj se shumë shpejt do të gjendet një zgjidhje, e cila do të rezultojë me marrëveshje”, ka thënë ai.

 

Artikujt e ngjajshëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close