fbpx
Lajme

A po bënë presion Gjykata Speciale që t’i lirojë dy agjentët e BIA-s serbe? Haga e mbushur me dosje nga BIA

Gazetari Vehbi Kajtazi ka bërë me dije se shërbimet e huaja po bëjnë presion mbi gjyqësorin në Kosovë për t`i liruar të dyshuarit për spiunazh, të cilët janë arrestuar dje.

Ai ka vlerësuar se gjykata nuk duhet të bije pre e këtij presioni.

Në profilin e tij në “Facebook”, Kajtazi ka thënë se shteti duhet t`i bëjë punët e veta e Gjykata Speciale të vetat.

“Sherbime te shumeta jane vene ne levizje per te ushtruar presion mbi gjykaten ne menyre qe te dyshuarit per sipinazh te lirohen sot. Shteti duhet ta tregoje veten nese eshte apo nuk eshte shtet. Specialja punet e veta, shteti te vetat”, ka shkruar Kajtazi.

https://www.facebook.com/plugins/post.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fvehbikajtzi%2Fposts%2Fpfbid02WvwEzAFL4Bg7aCsEGe9nThQbnEJXZgHLiZbafmb3FEuG3yfQ6XPGvZP4AC6kiqfDl&show_text=true&width=500&preview=comet_preview

Ish-agjenti federal për hetimin dhe ndjekjen penale të krimeve financiare, John Mynihan, ka dorëzuar një dosje në Departamentin e Drejtësisë (DOJ) kundër ish-prokurorit të Zyrës së Prokurorisë së Specializuar (ZPS), Jack Smith, duke pretenduar se ai ka udhëhequr një “skemë korruptive” brenda Dhomave të Specializuara të Kosovës (DhSK) në Hagë të Holandës.

Në tekst është aluduar se ish-prokurori special për hetimin dhe ndjekjen penale të ish-krerëve të UÇK-së ka kërkuar ryshfet prej “100 milionë dollarëve” nga “një kryetar shteti” në mënyrë që të lirohet nga akuzat e pretenduara për krime lufte, duke mos përmendur në mënyrë specifike se për cilin “kryetar shteti” bëhet fjalë. Aty janë përfshirë disa dëshmitarë.

Personazhi kryesor në dosje është ish-kryeprokurori Jack Smith dhe Faik Imeri i cili paraqitej me pseudonimin Floriani, si agjent i CIA-s amerikane.

H.S ishte dëshmitar i prokurorisë i cili dëshmoi kundër Thaçit, Veselit e të tjerëve në tetor të vitit 2020. Ai ishte përgatitur totalisht nga Faik Imeri për të dëshmuar në Hagë. Faik Imeri (Floriani) e kishte trajnuar atë për të dëshmuar duke e mashtruar se zyra e CIA-s dhe personalisht Jack Smith qëndron mbrapa tij.

Kur e kuptoi dëshmitari H.S se ishte mashtruar nga Faik Imeri, me 22 prill 2022 shkoi dhe e tërhoqi dëshminë e tij dhe tregoi se e gjithë dëshmia ishte e sajuar dhe e montuar.

Në dosjen amerikane është publikuar biseda dhe dëshmia në Hagë, mes dëshmitarit H.S dhe njeriut të dytë të prokurorisë së Dhomave të Specializuara, Alan Tieger. Alan Tieger ishte zëvendës i Jack Smith.

Në dëshminë e tij të cilën e kanë publikuar mediumet amerikane, bisedë kjo e incizuar nga dëshmitari H.S, ai tregon se gjithçka që ka dëshmuar në Hagë ishte përgatitur nga Faik Imeri.

Kështu që doja të them, të gjithë dëshminë që ju dhashë në Hagë, unë u përgatita nga agjenti i CIA-s“, i tregon dëshmitari H.S, prokurorit Alan Tieger.

Një pjesë nga dëshmia e dëshmitarit H.S me prokurorin Alan Tieger e publikuar në mediumet amerikane.

Tieger: A qëndroni pranë kësaj, apo thoni se ju është thënë ta thoni atë nga personi juaj i CIA-s?

H.S: Kështu që unë besoj se ky person i CIA-s është shumë i besueshëm, sepse, nëse nuk do ta mendoja se ai ishte i besueshëm, nuk do ta thoja këtë dhe nuk do ta jepja atë informacion.

Tieger: Dhe informacioni që dhatë në tetor të vitit 2020, erdhi nga një sërë burimesh të ndryshme, apo vetëm nga ky person i CIA-s?

H.S: Vetëm nga CIA, zotëri, vetëm nga agjenti i CIA-s.

Gjatë dëshmisë së tij, dëshmitari H.S tregon se fillimisht i kishin thënë se nuk ka fakte për ta arrestuar Thaçin dhe duhej ndihma e tij për ta nxitur arrestimin e tij. Në fund ai tregon se e gjithë dëshmia ishte e sajuar.

Pse është alarmuar opinioni dhe mediumet amerikane? Kush e përpiloi dosjen 151 faqesh dhe çka përmban ajo?

Ish-analisti i CIA-s, Larry Johnson ka reaguar së fundmi pas publikimit të dosjes kundër ish-kryeprokurorit Jack Smith dhe Faik Imerit i cili paraqitej si agjent i CIA-s për të mbledhur dëshmitarë të rremë kundër Thaçit, Veselit e të tjerëve.

Sipas ish-analistit të CIA-s, John Mynihan është eksperti më i mirë në botë për pastrimin e parave dhe krimet financiare. John mësoi për përfshirjen e pretenduar të Jack Smith falë një informacioni nga një mik dhe agjent i DEA, i cili kishte një informator konfidencial, i cili e njoftoi atë për skemën e zhvatjes në ICJ (siç thuhet në ankesë).

https://www.thegatewaypundit.com/2023/12/breaking-trump-prosecutor-jack-smith-alleged-role-extortion/ (Artikulli i plotë i ish-analistit të CIA-s).

Disa detaje të tjera nga dosja:

Së fundmi, në dosjen 151 faqesh që tani iu ka dorëzuar edhe inspektoratit të CIA-s, dëshmitari H.S ka treguar edhe për dosjet e famshme të Hagës të cilat erdhën në zyrat e veteranëve e të cilat i kishte përgatitur në Beograd Faik Imeri, zyrtari i lartë i BIA-s serbe Bojan Dimiq dhe krimineli Milan Radojçiq. Dëshmitari H.S ishte pjesë e këtij takimi duke menduar gjithnjë që Faik Imeri “Floriani” ishte agjent i CIA-s, pasi ky i fundit i ka prezantuar kartelën e CIA-s, dosjet e dokumentet e tjera. Qëllimi i dosjeve ishte dëmtimi i krerëve të UÇK-së. Po ashtu, përgjimi i zyrtarit të lartë të BIA-s serbe Bojan Dimiq tanimë ka dalur në mediat vendore, ku ai shprehet i gëzuar për arrestimin e krerëve të UÇK-së.

H.S ka dëshmuar se si Faik Imeri në emrin e CIA-s e kishte ftuar për ta asistuar në operacionin e dosjeve.

Një ditë në fund të korrikut ose në fillim të gushtit, ne po flisnim në telefon nëpërmjet aplikacionit të njohur si Signal. Floriani më pyeti nëse isha gati të asistoja në operacionin në Kosovë. Dy-tri ditë më vonë, ai më thirri përsëri dhe më tha se “zyra jonë nga Agjencia dhe Prokurori Jack Smith” kishte vendosur të më përfshinte në operacion. Ai tha se kanë përgatitur disa dosje të kriminelëve të luftës që ndodhen në Kosovë. Dosjet ishin në Beograd. Florianit i duhej që dosjet të dilnin ilegalisht në Kosovë. Ai tha se prokurorët kishin shpenzuar shumë para për hetimin e tyre të krimeve të luftës. Unë iu përgjigja: “Si mund të ndihmoj?” Ai tha se kur të dalin dosjet në Kosovë, do të jetë alarm i madh. Ai tha se këto janë dosje sekrete nga Prokuroria për krimet e luftës. E pyeta se cili do të ishte roli im në operacion. Ai tha se prokurori Jack Smith tha se ne nuk kemi ende prova të mjaftueshme për të arrestuar njerëzit dhe ata duhet të ndryshojnë taktikën e tyre. Ai shpjegoi se roli im në operacion do të ishte t’i ndihmoja ata të merrnin provat që u nevojiteshin. Floriani tashmë kishte nxjerrë informacione në Kosovë përmes asistencës serbe. Mendova se ishte me shërbimet e inteligjencës serbe. Kur do të publikoheshin dosjet dhe personat në dosje filluan të panikohen, detyra ime do të jetë t’i afrohem këtyre njerëzve dhe t’u kërkoj para për të hequr emrat e tyre nga dosjet dhe akuzat për krim. Floriani shpjegoi se kjo do të ishte taktika që do të përdorej. Nëse populli do të pranonte të paguante paratë, Prokuroria do ta dinte se ata ishin fajtorë. E pyeta Florianin: Po sikur të na japin para? Floriani shpjegoi se unë do të merrja 10% të të gjitha parave që ishin paguar dhe se 90% e mbetur do të hynin në llogarinë e tyre të zezë për të financuar operacionet e ardhshme në Kosovë nga zyra e Prokurorit” thuhet në dëshminë e tij.

Më tutje, ai ka treguar se si e kishin organizuar një takim në Beograd, ku pjesëmarrës ishte edhe Milan Radojçiq, Bojan Dimiq e komandanti i Xhandarmërisë.

Një ditë pasi mbërritëm në Beograd, do të shkonim për një drekë. Unë supozova se do të takoheshim me disa njerëz amerikanë. Në vend të kësaj, ne u takuam me përgjegjësin e dytë të inteligjencës serbe, Bojan Dimiq, komandantin e Xhandarmërisë dhe Milan Radojcic, një politikan i njohur radikal serb i lidhur me mafian. Gjatë takimit që zgjati dy orë e gjysmë, Floriani më tha afërsisht njëzet herë të dilja dhe të pinte një cigare që të flisnin privatisht. Kur mbaruam, kthehemi në hotel. Në hotel e pyeta Florianin se kur do të takoheshim me amerikanët. Ai tha ndoshta të nesërmen“, thuhet ndër të tjerash në rrëfimin e dëshmitarit H.S i cili i ka rrëfyer të gjitha këto edhe në Gjykatën Speciale dhe tek konsulenti i DEA-s amerikane.

Çka përfshihet në skandalin e Gjykatës Speciale?

Po ashtu, platforma amerikane ka publikuar detaje të hollësishme edhe për Faik Imerin i cili realisht ishte bashkëpunëtor i shërbimit sekret serb (BIA) dhe paraqitej si agjent i CIA-s për të mbledhur dëshmitarë të rrejshëm kundër UÇK-së. Faktet tanimë në bazë të dokumenteve janë dërguar edhe tek Inspektorati i CIA-s në SHBA, Departamentit amerikan të shtetit dhe Departamentit amerikan të Drejtësisë. Faik Imeri ka bashkëpunëtorë të cilët arrijnë deri tek majat e institucioneve të Kosovës.

Darko Petrovic është shtetas i Malit të Zi dhe bashkëpunëtor i ish-presidentit të Malit të Zi, Milo Gjukanoviq. I njëjti pasi e ka zbuluar se ishte pjesë e mashtrimit të madh nga Jack Smith dhe Faik Imeri, ka treguar se si këta dy persona kanë provuar ta bindin ish-presidentin Milo Gjukanoviq për të dëshmuar kundër Hashim Thaçit në Gjykatën Speciale. Fillimisht pjesë e këtij mashtrimi ishte edhe Halit Sahitaj sepse ishte i bindur që Floriani (Faik Imeri) ishte agjent i CIA-s. Në fund kur zbuluan mashtrimin, dolën dhe e rrëfyen të gjithë skemën.

Fillimisht, Faik Imeri kishte provuar ta bindë ish-presidentin e Malit të Zi, Milo Gjukanoviq, se Hashim Thaçi kishte folur keq kundër tij në SHBA në vitin 2015 dhe nga atëherë punët në Mal të Zi kanë shkuar keq. Ai duke folur në emrin e CIA-s, ka provuar fillimisht të krijoi përçarje e pastaj ta bindë për të dëshmuar në Hagë. Në fund ua kërkoi 100 milionë euro për t’u mos arrestuar Milo Gjukanoviq.

Milo Gjukanoviq kur u informua për këtë ngjarje ishte shokur.

Dy ditë më vonë, Zoran dhe unë u takuam me Presidentin Gjukanoviq për ta informuar atë për takimin. Presidenti është shokuar me lajmin për presidentin Thaqi. Ai tha se ai dhe presidenti Thaqi kanë marrëdhënie të mira profesionale“, tregon Darko Perovic.

Darko Perovic ka treguar se si e kishte ndërmjetësuar takimin mes Faik Imerit dhe njërit prej eprorëve kryesor të policisë së Malit të Zi, Zoran Lazovic.

Rrëfimi i plotë i Darko Perovic para ish-hetuesit amerikan dhe konsulentit të DEA-s amerikane i cili e ka përgatitur dosjen:

Darko Perovic, shtetas i Malit të Zi i lindur më 30 prill 1969, me numër pasaporte 3004969210238, i bën deklaratën e mëposhtme qeverisë amerikane pa detyrim dhe pa premtim për ndonjë përfitim ose shpërblim. Kjo deklaratë bazohet në njohuritë e mia personale. Në mesin e dhjetorit 2021 u kontaktova nga zoti Halit Sahitaj. Ai donte të takohej me mua. E kisha njohur edhe më parë zotin Sahitaj dhe pranova të takohesha me të. Të nesërmen në shtëpinë time në Spanjë erdhi zoti Sahitaj. Ai shpjegoi se ishte në kontakt me njerëz që punonin për qeverinë amerikane, Zyrën e Prokurorit Special dhe Tribunalin e Hagës. Ai tha se kjo zyrë ishte përgjegjëse për arrestimin e disa personave për krime lufte në Kosovë, përfshirë edhe ish-presidentin Thaqi. Zoti Sahitaj tha se njeriu i Prokurorisë me emrin Florian e pyeti nëse e njihte Darkon. Floriani kishte detaje të jetës sime që vetëm një mik do t’i dinte. Zoti Sahitaj tha se Floriani e dinte që unë isha i afërt me Milo Djukanoviqin, presidentin e Malit të Zi. Ai gjithashtu e dinte se një shok tjetër, Zoran Lazovic, ishte komandant i Njësisë së Policisë Speciale kundër Krimit të Malit të Zi. Zyra e Florianit kishte shumë interes për ata dy persona. E pyeta pse do të kishin interes për Malin e Zi sepse ne nuk ishim të përfshirë në luftë dhe nuk kishte kuptim. Zoti Sahitaj më tha se Prokuroria, e udhëhequr nga z. Jack Smith, ishte e fokusuar në pastrimin e korrupsionit në Kosovë dhe rajon, përfshirë Malin e Zi. Ai tha se qeveria amerikane po punonte ngushtë me Tribunalin e Hagës për të ndihmuar Ballkanin të rimëkëmbet nga krimet e luftës, vrasjet politike dhe krimi i organizuar në të kaluarën. Zoti Sahitaj më tha se kishin një listë të veçantë prej 16 personash Mali i Zi që donte ta hetonte dhe ndoshta ta arrestonte. E pyeta se çfarë kishin bërë këta njerëz. Zoti Sahitaj u përgjigj vetëm se kishin bërë shumë gjëra. Zoti Sahitaj tha se kontakti i tij, Florian dhe prokurori Smith donin që unë t’i dërgoja një mesazh Malit të Zi drejtuar presidentit Gjukanoviç dhe komandantit të policisë Lazovic. I thashë zotit Sahitaj se kjo dukej e çuditshme, por në rregull, le t’i shkojmë deri në fund. E pyeta nëse ishte i sigurt se këta njerëz punonin për qeverinë e SHBA. Zoti Sahitaj u përgjigj se është i sigurt dhe ka parë distinktivin e eprorit të tij, Florian. I thashë zotit Sahitaj të më thërriste Florianin dhe ne mund ta diskutojmë këtë më tej. Të nesërmen mora një telefonatë nga një zotëri që më tha se quhej Florian. Ai tha se punon për Qeverinë e SHBA-së në Tribunalin e Hagës. E kuptova menjëherë se ky njeri kishte një theks të rëndë dhe nuk fliste anglisht si amerikan. I thashë se nuk dukej amerikan. Ai tha se ka lindur në Amerikë, por është rritur në Evropë. Ne folëm dhe ai shpjegoi se punon për prokurorin Jack Smith në Tribunalin e Hagës. Ai tha se zyra e tyre ka pastruar me sukses Kosovën dhe tani duan të fillojnë punën në Mal të Zi. E pyeta pse Mali i Zi sepse vendi im nuk ishte i përfshirë në luftën civile në ish-Jugosllavi. Ai më tha jo, por udhëheqja e mëparshme në Mal të Zi kishte shumë korrupsion dhe ata do të përdornin gjykatën për të hetuar dhe për të hapur rrugën që Mali i Zi të bëhej anëtar i plotë i Bashkimit Evropian. Ai më pyeti nëse isha në dispozicion për të udhëtuar në Mal të Zi për të folur drejtpërdrejt me Presidentin dhe komandantin e njësisë kundër krimit të Policisë Speciale, sepse të dy ishin në krye të listës. Ai tha se do të donte t’i jepte Malit të Zi mundësinë për të bashkëpunuar dhe për të parë nëse ka ndonjë të vërtetë për korrupsionin. Unë u përgjigja se nuk e di. Unë nuk kam qenë në Mal të Zi për një kohë të gjatë. Nuk i di të gjitha akuzat ndaj këtyre njerëzve, por jam i gatshëm të shkoj. Ai më pyeti se kur mund të udhëtoja. Pas kësaj pranova të shkoja në Mal të Zi Viti i Ri. Rreth datës 7 janar 2022 kam udhëtuar për në Mal të Zi. Të nesërmen u takova me Zoran Lazovic, komandantin e Njësisë së Posaçme kundër Krimit të Policisë për të diskutuar akuzat. I tregova atij se çfarë po përgatitej të bënte Tribunali në Mal të Zi. Ai u trondit. Përgjigja e tij ishte e njëjtë si e imja, çfarë kemi të bëjmë me Tribunalin. Ai shpejt pranoi të bashkëpunonte me Tribunalin. Të nesërmen, Zoran dhe unë u takuam me Presidentin Gjukanoviç. I shpjegova të gjitha detajet që më kishte thënë Floriani. I tronditur nga ky informacion edhe presidenti. Presidenti më autorizoi të shkoj në Bruksel fol me Florianin për Malin e Zi. U ktheva në shtëpi në Spanjë. Dy-tri ditë më vonë, fluturova për në Bruksel. Ishte rreth 22 janar 2022. U vendosa në një hotel. Të Hoteli ishte Courtyard Brussels, Rue Joseph Il 32, Bruksel, Belgjikë, 1000 për vizitën. Të nesërmen, Floriani dërgoi një shofer për të më marrë në hotelin tim. Ai më transportoi në një ndërtesë të quajtur De Jacht Heverlee që ndodhet në Naamsesteenweg 581, 3001, Leuven, Belgjikë. Aty u takova me Florianin për dy-tre orë. Ai u prezantua si agjent i CIA-s dhe punoi ngushtë me Tribunalin e Hagës. Ai më tregoi për disa gjëra që kishin bërë në Kosovë dhe tani duan t’i bëjnë në Mal të Zi. Ai tha se ishte pjesë e ekipit të prokurorit Jack Smith që ishte përgjegjës për arrestimin e presidentit Thaqi dhe shumë të tjerëve në Kosovë. Më pyeti nëse kam folur me presidentin e Malit të Zi. Ai më pyeti nëse Presidenti do të donte të takohej me të dhe me dikë nga zyra e prokurorit Jack Smith. Floriani pyeti nëse ishin të përgatitur të bashkëpunonin me Prokurorinë. E informova se presidenti ishte i gatshëm të bashkëpunonte sepse ai dhe Mali i Zi nuk kanë asgjë për të fshehur. I thashë se presidenti do të ishte transparent. Ai pyeti nëse e dija për tensionin mes partive politike pro-serbe dhe pro-malazeze. Gjatë gjithë diskutimit, ai bëri shumë pyetje në lidhje me tensionin e Serbisë dhe Malit të Zi, si dhe ndikimin rus në Mal të Zi. Por gjatë bisedës kuptova se ai po favorizonte ndikimin rus dhe serb në Mal të Zi. Unë besoja se kjo ishte e çuditshme për dikë që punonte për Shtetet e Bashkuara dhe veçanërisht zyrën e Prokurorit Jack Smith. Ai tha gjithashtu se shoku im, Zoran është në listën e Jack Smith prej 16 personash në Tribunalin e Hagës. Floriani pyeti nëse Zoranin dhe unë mund ta takojmë në Zvicër më 11 shkurt 2022. Unë i thashë se do të flisja me Zoranin dhe nuk mendoj se takimi do të ishte problem. Pas disa orësh takimi, u përgatita për një taksi për në Bruksel. Floriani më tha se do të më duhej të jepja faturat e hotelit dhe të udhëtoja tek ai që të më rimbursonte për udhëtimin. I thashë që rimbursimi nuk ishte i nevojshëm. Ai më tha se ishte shumë e rëndësishme për zyrën e tij. I thashë që nuk më pëlqente, por ia dhashë faturat. Ai tha se do të më rimbursonte herën tjetër që të takohemi. I fluturoi në shtëpi në Spanjë. 1 qëndroi në Spanjë për një javë deri në dhjetë ditë përpara se të kthehej në Mal të Zi. Gjatë këtij udhëtimi jam takuar me Zoranin. I shpjegova se Floriani do të donte të takoheshim në Zvicër më 10* ose 11* të shkurtit. Në këtë kohë, Zorani në profesionin e tij në Njësinë Kundër Krimit kishte një shpërblim për jetën prej 2-5.000.000 dollarë nga dy organizatat më të mëdha kriminale në Ballkan. Nuk i pëlqente të udhëtonte jashtë zonës së tij të sigurt. Por ai vendosi të bashkohej me mua për takimin në Zvicër. Ia shpjegova Florianit kishte thënë se ai dhe një ndihmës i prokurorit të Jack Smith do të ishin të pranishëm. Gjithashtu gjatë kësaj vizite jemi takuar sërish me presidentin. I shpjeguam se do të shkonim në Zvicër për këtë takim. Presidenti na inkurajoi që të marrim të gjitha faktet e këtij rasti. Në mëngjesin e 10 shkurtit u nisëm nga Mali i Zi me dy makina. Unë isha në një makinë ndërsa Zoran kishte një tjetër me dy truprojat e tij. U nisëm me makinë nga Podgorica, Mali i Zi, përmes Dubrovhikut në Kroacia, dhe mbërriti në Cyrih rreth orës 02:00 pasdite. Ne pushtuam hotelin tonë, Neues Schloss Private Hotel, Cyrih që ndodhet në Stockerstrasse 17, Cyrih. Mora një telefonatë nga Floriani duke informuar me një takim të nesërmen, 11 shkurt, rreth orës 12-13:00. Takimi u zhvillua në Hotel Park Hyatt, Cyrih. Salla e mbledhjeve ishte përmes hyrjes, në të djathtë dhe deri në korridor. Ishte një dhomë banketi e hotelit. Tashmë në dhomë ishte Floriani dhe një burrë që tha se ishte asistent i Jack Smith. Burri ishte rreth pesëdhjetë vjeç. Ai kishte veshur një kostum dhe një kapele që dukej si një kapele e stilit francez. Ata përdorën një iPad për të fotografuar pasaportën e Zoranit. Pastaj ata na kërkuan që të dy të nënshkruanim marrëveshje moszbulimi në iPad. Zyrtarisht për këtë takim do të shërbeja si përkthyese mes hetuesve dhe Zoranit. Në formularin elektronik shkruante Tribunali i Hagës në krye, nën të shkruante Prokuroria Speciale, nën të thoshte Njësia e Hetimeve Speciale. Ne nënshkruam dokumentet edhe pse nuk ishim rehat me të. Meqë kam firmosur AKZH-në, nuk mund të zbuloj detajet e plota të këtij takimi. Por unë do të listoj disa pika nga takimi. Ata bënë shumë pyetje për vrasjen e pazbardhur të disa shqiptarëve në Kosovë dhe Mal të Zi. Informata të tjera që ata ndanë ishte se në vitin 2015, presidenti i Kosovës Thaqi kishte ndarë informacione shumë të këqija me agjencitë amerikane në lidhje me presidentin malazez, Milo Gjukanoviq dhe shtetin e Malit të Zi. Ata pretenduan se kjo ishte arsyeja që SHBA-të i kishin kthyer shpinën Malit të Zi në vitet e fundit. Unë dhe Zorani pamë njëri-tjetrin sepse nuk e kuptonim se ku po e çonin bisedën. Me temën e tyre të radhës, kuptuam se ku po shkonin. Ata e pyetën Zoranin nëse presidenti Gjukanoviq do të dëshmonte në Hagë në lidhje me presidentin Thaqi. Zorani është përgjigjur se nuk di asgjë për presidentin Thaqi dhe se nuk është i autorizuar të flasë në emër të presidentit. Por sërish këto janë pikat e përmbledhura të bisedës. Për shkak të NDA, nuk mund t’i zbuloj plotësisht detajet. Takimi zgjati 2-3 orë. Kur mbaroi, unë dhe Zorani u kthyem në vendin tonë hotel. Të nesërmen në mëngjes u kthyem në Mal të Zi. Dy ditë më vonë, Zoran dhe unë u takuam me Presidentin Gjukanoviç për ta informuar atë për takimin. Presidenti është shokuar me lajmin për presidentin Thaqi. Ai tha se ai dhe presidenti Thaqi kanë marrëdhënie të mira profesionale dhe ka mohuar të kenë lidhje me marrëdhëniet personale. Kur mbaroi takimi, qëndrova disa ditë në Mal të Zi. Floriani më telefonoi disa ditë më vonë. Ai më pyeti nëse mund të kontaktoja një zotëri të quajtur llir Capuni. Ai ishte i dyti në krye të Partisë Politike FOCA e cila ishte partia e pakicës aibaniane në Mal të Zi. Partia e tij ishte partnere me Partinë Politike DPS gjatë koalicioneve të mëparshme qeveritare. Presidenti Gjukanoviç i përkiste Partisë Politike DPS. Capuni donte të takonte Presidentin Gjukanoviç. Mësova gjithashtu se Capuni ishte shok i ngushtë me Dritan Abazovicin. Abazovic mbajti një post më të lartë në qeveri si zëvendëskryeministër dhe koordinator për të gjitha shërbimet e sigurisë. Pastaj e përfunduam atë takim Disa ditë më vonë, Zorani, Kapuni dhe unë u takuam me presidentin. Biseduam për situatën politike në Mal të Zi. Kapuni e siguroi presidentin se partia e tij është gjithmonë pro malazeze dhe i jep presidentit mbështetjen e tyre të plotë. Ky takim ka qenë shumë vonë gjatë natës për shkak të orarit të presidentit. ne filloi rreth orës 23:30 dhe shkoi në gati 1:00 të mëngjesit. Në Mal të Zi qëndrova edhe disa ditë para se të kthehesha në Spanjë. Isha në Spanjë vetëm një javë apo më shumë kur Floriani më telefonoi për të më thënë të vij në Bruksel për një takim. Unë u largova sa më shpejt që munda.

Pasi mbërrita në Bruksel, mora trenin për në Leuven dhe u vendosa në Hotel Novotel afër stacionit të trenit. Floriani erdhi në hotelin tim dhe shkuam për një shëtitje në një bar në afërsi për të pirë. Ai më tha se kishte biseduar me zyrën e tij dhe ata donin të ndihmonin Malin e Zi. Ai tha se kishte nevojë që unë të telefonoja Malin e Zi për të marrë leje që gjashtë apo shtatë liderë politikë të ardhshëm nga Partia DPS të vinin në Bruksel. Në Bruksel, Floriani do të vlerësonte pikëpamjet e tyre politike dhe ideologjinë e rajonit dhe rajonit e ardhmja e Malit të Zi. Ai do t’ia paraqiste vlerësimin përfundimtar Prokurorit Jack Smith dhe zyrës së tij. Florian tha gjithashtu se zyra e tij dhe zyra e prokurorit Jack Smith besojnë se Mali i Zi nuk duhet të dënohet dhe se SHBA dëshiron të ndihmojë në pastrimin e korrupsionit. Ai tha se disa persona do të duhej të arrestoheshin. Ai tha se programi do të zgjasë 3-5 vjet. Më pas, ai kapi një copë të vogël letre dhe shkroi “100,000,000 dollarë”. Ai nuk i tha fjalët, vetëm shkroi numrat. Unë thashë wow që janë shumë para. Ai shpjegoi se ishte qëllimi dhe do të mblidhej nga malazezët gjatë kohës së programit. I thashë se nuk njihja njerëz që kanë kaq shumë para. Ai më tha se njerëzit me të cilët kisha biseduar kishin para ose e dinin se kush i kishte. Unë iu përgjigja: “Të shohim”. Më pas, folëm se si Rusia dhe Serbia kishin injektuar shumë para në Mal të Zi në mënyrë që të fitonin ndikim në vend. Takimi mbaroi dhe të nesërmen u ktheva në Spanjë. Gjatë udhëtimit, ndërsa reflektoja për takimin, besova se gjithçka që diskutuam ishte shumë e çuditshme. Megjithatë, vendosa qëndro i përfshirë në mënyrë që të mësoj më shumë. Pasi u ktheva në shtëpi, fola me Zoranin dhe mora lejen nga presidenti të bëja si Floriani kishte pyetur. Ne organizuam ngjarjen. Ne nuk u thamë udhëheqësve të ardhshëm saktësisht se për çfarë ishte vizita. Në vend të kësaj, ne u thamë se ishte për një vlerësim evropian. Ngjarja ishte planifikuar për nga data 10 deri më 15 mars në Bruksel. Në fund të kësaj deklarate do të bashkangjit një deklaratë dhe informacion. në lidhje me këtë ngjarje si dhe pjesëmarrësit. Unë dhe Floriani vazhduam bisedat e përditshme në telefon. Pasi mbaroi ngjarja në Bruksel, më njoftoi se do të donte të kishte një takim në Mal të Zi. I thashë se duhet të presim edhe pak dhe do ta njoftoja kur. Ai pranoi të priste.

Në prill udhëtova për në Mal të Zi. Jam takuar me Zoranin. I tregova për takimin tim me Florianin. I shpjegova sesi Floriani kishte shkruar “S 100,000,000” në letër. Zorani tha se zyra e Florianit kishte një të madhe pritje. Ne të dy bënim shaka se do të donim të kishim mundësi të paguanim kaq shumë. Rreth kësaj kohe. Qeveria e Malit të Zi u rrëzua. Qeveria do të detyrohej të zhvillonte zgjedhje për të zëvendësuar liderët e saj. Floriani më telefonoi diku nga mesi i prillit dhe më tha t’i merrja një mesazh Zoranit dhe Presidentit Gjukanoviç duke u thënë atyre të mos e mbështesin zëvendëskryeministrin dhe koordinatorin për të gjitha Shërbimet e Sigurisë Abazovic dhe as ta lënë atë të bëhet Kryeministër. Këtë ia transmetova Zoranit dhe ai ia dërgoi Gjukanoviqit. Megjithatë, Abazovic iu dha mbështetje nga ish-presidenti Gjukanoviç dhe Partia DPS për të formuar një qeveri të re të pakicës. Më 28 prill 2022, Abazovic u emërua Kryeministër i Malit të Zi. Unë dhe Floriani vazhduam të komunikonim. Ai shpesh thoshte se favorizonte ndikimin indirekt rus dhe serb në Mal të Zi. Si një malazez, gjithmonë më dukej e çuditshme që SHBA-të do të favorizonin rusishten apo serbët. ndikim. Në maj, teksa reflektova për gjithçka që dija për Florianin. Fillova të besoj se ai ishte në të vërtetë duke punuar për një qeveri të huaj. Mësova se emri i tij i vërtetë ishte Faik Imeri. Unë kisha mësuar datën e tij lindjen. Vendosa që duhet të kontaktoj Shtetet e Bashkuara për ta raportuar këtë. Vendosa të kontaktoj Zyrën Rajonale të Sigurisë (RSO) të Departamentit të Shtetit të SHBA, në Uashington, D.C. Përgjigja e vetme nga RSO ishte, “Ne do të kthehemi tek ju.” Komunikimi im me Florianin bëhej gjithnjë e më pak. Nga mesi deri në fund të qershorit, ne pushuam së komunikuari. Më 10 shtator, gjatë Konferencës së Grupit të Liderëve të Rinj Politikë në Bruksel. Kreu i grupit u afrua nga Floriani. Floriani i tha kreut të grupit të më merrte ta telefonoja. Udhëheqësi i grupit thirri për të kaluar mesazhin. Fola me Florianin në telefon. Bëmë fjalë të vogla për të udhëtuar shumë dhe për të qenë të zënë. Telefonata përfundoi në kushte të mira, por nuk u përmend asnjë komunikim në të ardhmen. Ishte hera e fundit që unë foli me Florianin. Kësaj deklarate i është bashkangjitur një raport që kam bërë në lidhje me vizitën e të rinjve politik malazezë Udhëheqësit në Bruksel për të vizituar me agjentin Florian. Unë, Darko Perovic, deklaroj nën dënimin e dëshmisë së rreme se sa më sipër është e vërtetë dhe e saktë. Unë jam i gatshëm të dëshmoj nën betim faktet e mësipërme në çdo procedurë të ardhshme. Ky dokument është ekzekutuar më 5 tetor 2023

Faik Imeri i cili paraqitej me pseudonimin Floriani, në një takim me bashkëpunëtorin e Milo Djukanoviq ishte paraqitur si njeri që kishte shërbyer në Irak e Afganistan, po ashtu që Zelenski ka 400 milionë euro në llogarinë e tij. Këtë e konfirmon në dëshminë e tij edhe Darko Peroviq.

Bazuar edhe në dokumentet e publikuara Faik Imeri në fakt ishte bashkëpunëtor i BIA-s serbe dhe që rastin e tij tani do ta hetoi edhe Inspektorati i CIA-s.

Një shqiptar, i cili ishte pjesë e grupit të Faik Imerit ka treguar për mediumin amerikan se si Faik Imeri i kishte paraqitur një dokument si agjent i CIA-së.

“Ai më tregoi një copë letër në të cilën kishte shkruar me dorë “CIA dhe isha 100% i sigurt që Floriani (Faik Imeri) ishte anëtar i CIA-s”, tha dëshmitari tek mediumi amerikan.

Artikujt e ngjajshëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close