fbpx
Lajme

Kryetari i ri i Skenderajt ende s’e ka nisur punën, problem me asamblistët

Ndonëse është certifikuar nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, Bekim Jashari ende nuk e ka filluar punën si kryetar i Komunës së Skenderajt, ku 85% e qytetarëve me të drejtë vote të këtij vendi vendosën që ai të udhëheqë komunën për 4 vjetët e ardhshëm.

Jashari nuk e ka marrë ende detyrën për shkak se shumë asamblistë nuk janë certifikuar, pasi kanë pasur ankesa të ndryshme në PZAP, raporton KTV.

AMP:

Sipas Ligjit për Vetëqeverisje Lokale, duhet që të dyja palët të bëjnë betimin. Jashari premtoi se me të marrë mandatin, do të qeverisë me përgjegjësi, llogaridhënie dhe transparencë.

Edhe qytetarët e kësaj komune presin shumë nga Jashari. Pos Skenderajt, edhe Peja, Deçani, Fushë Kosova, Drenasi, Hani i Elezit, Lipjani, Vitia, Juniku dhe Mamusha janë komunat, të cilat procesin zgjedhor e kanë përmbyllur në rundin e parë.

Ndërkaq të dielën më 19 nëntor mbahet balotazhi në 19 komuna.

AMP:

Artikujt e ngjajshëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close