fbpx
Lajme

Oseku i VV: Tahir Zemajn Serbia e ka rekrutuar si agjent dhe ka shpëtuar nga burgu, u infiltrua në FARK

Shkruan: Frasher Oseku

A jeni bre në vete Posta Kosovës ?

Posta e Kosovës, lëshoi në qarkullim emisionin e pullave postare me titull “Tahir Zemaj, Tahir Meha, Mehë Uka dhe Ismet Rrahmani”.

Tahir Zemaj me Tahir Mehën njëjtë qenkan?

A Po folim për Tahir Zemaj që ishte, kreu i fraksionisteve ne FARK? Ai qe gjate luftes, ka qene oficer i ushtrise jugosllave. I arrestuar si narkotrafikant per tregti droge. Ate e rekrutojne si agjent, e shpeton nga burgu. Gjate luftes çlirimtare ai, tuj sherby per Kontraobaveštajna Služba KOS, kunderzbulimin ushtarak te serbeve, arrin me i infiltru majat e FARK-ut. Aty arrin me e shpartallu pothuajse krejt frontin e rezistences. Braktisen frontet, dorezohen armet, bijne ne dore te armikut dokumente sekrete, e spitale me dhjetera te plagosun, si askund tjeter ne Kosove. Eshte i vetmi komandant qe dezerton. Pas luftes, shpallet hero nga LDK, qe kish mungese kronike te “herojve” te vet.

A jemi ende duke folur për atë ?

Artikujt e ngjajshëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close