fbpx
Lajme

Thaçi e ndërtoi e Kurti nuk arriti as me e mirëmbajtë stadiumin “Adem Jashari” në Mitrovicë

Stadiumi Olimpik “Adem Jashari” është stadium sportiv që gjendet në Mitrovicë, Kosovë. Më së shpeshti përdoret për ndeshje futbolli dhe është fusha ku KF Trepça dhe Kombëtarja kosovare e futbollit i zhvillojnë ndeshjet. Stadiumi ka një kapacitet prej 18,500 spektatorësh dhe mban emrin e Adem Jasharit, në prej themeluesve të UÇK-ës. Më 5 Mars 2014, është organizuar për herë të parë ndeshja e Ekipit të Futbollit të Kosovës, një ndeshje miqësore kundër Haitit e cila përfundoi me rezultat 0:0.

Stadiumi ishte prioritet dhe ishte ndërtuar me iniciativën e kryeministrit të atëhershëm, Hashim Thaçi. Lëvizja Vetëvendosje e kishte dy mandate pushtetin në Mitrovicë me kryetarin Agim Bahtiri. Po ashtu, qeverisja e Kurtit thuajse për një mandat nuk bëri asgjë në mirëmbajtjen e stadiumit, duke e lënë të dëmtohet. Në fund të mandatit, tanimë ka nisur renovimi i këtij stadiumi.

Artikujt e ngjajshëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close