fbpx
Lajme

Zejna: Shkuarja ose jo në zgjedhje të reja, në dorë të Presidentit

GAZETAEXPRESS E enjte, 03 Gusht 2017 00:14 Isuf Zejna nga “Demokracia Plus”, organizatë që monitoron punën e Kuvendit të Kosovës, ka thënë se presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, duhet të ketë parasysh se mund ta çojë vendin në zgjedhje.

“Nuk mendoj se Presidenti ka mundësi të veprojë si të dojë. Është e qartë se përveç këtij koalicioni eventual mes VV-së dhe LAA-së, asnjë koalicion tjetër s’i ka numrat për të formuar Qeverinë.

Presidenti ka dy opsione: t’i jap mundësinë këtij koalicioni (VV-LAA) pas dështimit për formim të Qeverisë nga PAN-i, ose t’ia jap sërish mundësinë PAN-it që të provojë dhe më pas të shkohet në zgjedhje.

Kjo s’i konvenon askujt, as qytetarëve e as partive politike duke e pasur parasysh se sa shumë shpenzojnë në fushata zgjedhore”, tha Zejna në Interaktiv të KTV-së.
Por ai thotë Gjykata Kushtetuese sërish është instanca e fundit që vendos se kush ka të drejtë të formojë Qeverinë.

Artikujt e ngjajshëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close