fbpx
Lajme

Ish-ambasadori amerikan: VV i gëzohej formimit të Gjykatës Speciale, ata donin që kundërshtarët e tyre politikë të ndiqeshin penalisht

Analisti Fitim Salihu ka shpërndarë rrëfimin e ish-ambasadorit amerikan, Greg Delawie për momentin e takimit më Lëvizjen Vetëvendosje në kohën kur ishte diskutuar shfuqizimi i Gjykatës Speciale.

Kujtimet e ish-ambasadorit amerikan në Kosovë, Greg Delawie, për kohën kur po diskutohej mundësia e amandamentimit ose shfuqizimit të ligjit për Gjykatën Speciale në dhjetor 2017:

“U takova me të tjerë persona nga Kuvendi, përfshirë partitë që përgjithësisht i kundërshtojnë gjërat që i dëshirojnë Shtetet e Bashkuara, por që i gëzoheshin Gjykatës Speciale sepse mendonin se e dinin se kush do të ndiqej penalisht. Ata donin që kundërshtarët e tyre politikë të ndiqeshin penalisht.”, ka treguar ambasadori amerikan duka aluduar qartazi në Albin Kurtin dhe subjektin e tij.

chrome-extension://efaidnbmnnnibpcajpcglclefindmkaj/https://adst.org/OH%20TOCs/Delawie.Greg.pdf?fbclid=IwAR02qjdhwU3VFRZm9vI1l0vwseSikM2OJCZ0LWemmEzOmfbQkgS7vCsfXik

VV votoi kundër Gjykatës Speciale sepse e dinte që sikur mos ta formonte Kosova do e bënte OKB si në shumë vende të tjera!

Artikujt e ngjajshëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close